O autorze
www.honzazamojski.com
www.moravabooks.com
http://szaransky.biz
www.r-o-o-k-i-e.com

Artysta, projektant i wydawca książek oraz kurator. Współtwórca Stowarzyszenia i Galerii STARTER (2005-2010), prowadzi wydawnictwo MORAVA, specjalizujące się w wydawaniu artbooków. „Kulturysta roku 2011” wg. Radiowej Trójki, zdobywca brązowego medalu w konkursie „Best Book Design from all over the World”

Turmalin i kwarc

Świat kryształów [Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1963 / Veb Verlag Technik, Berlin 1959]

Fascynujący w swej prostocie album, ponieważ nie ma w nim nic ponad to, co opisuje sam tytuł. Dziewięćdziesiąt sześć rycin, niesamowitych makrofotografii, wydrukowanych na satynowym papierze to kolekcja form i kształtów, którym bliżej do architektury niż natury. Zaskakujące jest to, że brak koloru pomaga zauważyć drobne konstrukcyjne rożnice między poszczególnymi kamieniami. Wyższa forma matematyki i porządku, porażki alchemików krasnoludów i lingwistyczna frajda z tymi wszystkimi kalcytami, pirytami, ortoklazem, sylwinem, barytem i chalcedonem.

„Nowoczesna technika wykorzystuje praktycznie niektóre fizyczne cechy kryształów, np. narzędzia diamentowe do obróbki metali, diamentowe koronki wiertnicze do wykonywania głębokich wierceń w skorupie ziemskiej, płytki mikowe jako izolatory w aparatach i przyrządach elektrycznych; szlifowane elementy wykonane z kalcytu, kwarcu lub fluorytu w aparaturze optycznej; rubinowe (korundowe) łożyska w zegarkach i aparatach precyzyjnych.” – ze wstępu do książki.Trwa ładowanie komentarzy...